Nurkowiska

SPARMANN

kamieniołom Sparmann - niemiecki porządek

Niemcy – kamieniołomy. Najchętniej odwiedzamy kamieniołom Sparmann w mieście Kamenz, Strasse der Einheit. Spośród wszystkich kamieniołomów Sparmann ma dwie może trzy bardzo istotne dla nas cechy:
Główną zaletą  tej bazy jest dostępność wszystkich gazów, od mieszanek dennych do dekompresyjnych. Cena na standardowe mieszanki helowe jest umiarkowana. Za tlen i nitrox, natomiast, lepiej zapłacić w kraju. Sprzęt do napełniania butli jest dobrej jakości.
Więcej …
Home AKCJE i RELACJE
Nurkowanie na wraku Frankena
Poniedziałek, 23 Maj 2011 00:00

W połowie października udało nam się ponownie wybrać na Bałtyk, choć prognozy pogody były niezbyt optymistyczne postanowiliśmy spróbować.


Wybraliśmy się do Jastarni „w ciemno”, wierząc, że na pewno znajdziemy jakiego przewoźnika. W piątek wieczorem, po przyjeździe, spotkaliśmy się Andrzejem Salą i ustaliliśmy, że koło 10 rano popłyniemy na Frankena, Paweł Poręba obiecał przygotować nam gazy, zamówiliśmy trymix 18/45, EAN 50 i tlen.
Więcej…
 
Norwegia - Lofoty

Po trudach całego roku, z punktem kulminacyjnym rozciągniętym na cały czerwiec…,  wreszcie przyszedł czas na wakacje. Samochodem wypakowanym po sufit ruszyliśmy na północ tej lepszej części Europy. Plan tego wyjazdu przewidywał dotarcie do archipelagu Lofotów i spędzenie na jednej z wysp około siedmiu dni.

 


 
Kierunek nie był przypadkowy. Już kiedyś zakochaliśmy się w Norwegii i planowaliśmy tu jeszcze powrócić. Uwielbiamy dalekie podróże,  więc po zeszłorocznych Bałkańskich trasach, i tropieniu Drakuli w Transylwanii i górach Fogarskich kolejne plany zakładały nieco bardziej cywilizowany zakątek naszego kontynentu i tym samym mniej egzotyczne drogi (cywilizowany - przynajmniej w znaczeniu społecznym, bo przyroda na północy, wiadomo, opiera się działaniom człowieka). A więc dojechaliśmy do Gdańska i stąd promem Baltivia Polskiej Żeglugi Morskiej  Polferries do  Nynashamn w Szwecji.
Więcej…
 
Istria - Krnica
Niedziela, 22 Maj 2011 00:00

Na Istrię wybraliśmy się po raz drugi, wiedzieliśmy już, że kraj to piękny, ludzie przyjaźni, morze ciepłe i pełne podwodnych zabytków. Burzliwa historia pierwszej połowy dwudziestego wieku pozostawiła po sobie wiele ciekawych i dostępnych dla nurków wraków.

Chociaż głównym celem wyjazdu było odbycie kursu Normoxic Trimix liczyliśmy na to, że poznamy najważniejsze wrakowe pozycje wschodniej Istrii.

Więcej…
 
Wraki z Kołobrzegu
Poniedziałek, 23 Maj 2011 00:00

Na kołobrzeskie wraki, skusił nas Michał Piechocki, zostawił niewinne info w Nautice, a my polecieliśmy jak muchy na lep, właściwie od dawna chcieliśmy zobaczyć co ciekawego kryje Bałtyk w tym rejonie i przetestować przydatność do nurkowania statku o nazwie Dr Lubecki (ustaliliśmy, że to musiał być kuzyn doktora Lubicza z Klanu).  Pomimo, że statek wypływał w poniedziałek o 8 rano i pogoda zapowiadała się niewyraźna, zebrało się nas siedmioro...

Więcej…