DROGA DO DIR

W nowoczesnym nurkowaniu zacierają się różnice między procedurami i technikami rec i tech, organizacje, typowo techniczne tworzą programy i standardy szkoleniowe przygotowujące nurków rec według tych samych reguł, według jakich nurkują ich bardziej doświadczenia koledzy. Pozwala to zwiększyć efektywność szkolenia i uniknąć efektu oduczania złych nawyków. Także w Polsce coraz więcej ludzi chce nurkować inaczej, obserwujemy coraz więcej nurków z twinami, długimi wężami itp.. Ważne jednak by robić to mając świadomość wynikających z tego konsekwencji i zależności, w przeciwnym wypadku nie można osiągnąć spójnego efektu:

- prawidłowej konfiguracji sprzętu

- obsługi własnego sprzętu

- świadomości nurkowania w zespole

- zestandaryzowanej komunikacji

- planowania nurkowania w zespole

- odpowiedniego reagowania na awarie.

Istotnym jest też to, że DIR nie oznacza konieczności nurkowania z twinem, czarnym sprzętem i zestawem gadżetów, to system dla nurków na każdym poziomie. Warto zapoznać się z nim jak najwcześniej, kandydat na nurka, nurek OWD zyska nowe umiejętności, pewność siebie, instruktor pozna trochę inne podejście do nurkowania, nowe procedury i reguły.

Jak to osiągnąć? Są dwie drogi.

Pierwsza -  to kurs GUE Fundamentals, tydzień intensywnych zajęć praktycznych i teoretycznych, wiele już o tym napisaliśmy... Po kursie, ukształtowanemu i wyposażonemu w wiedzę nurkowi pozostaje nurkować w podobnie wyszkolonym towarzystwie i szlifować poznane procedury.

Druga - to nurkowanie w towarzystwie osób wyszkolonych i realizujących zasady DIR, nauka od kolegów, uzupełniona zajęciami warsztatowymi o określonej tematyce. W zależności od umiejętności, konfiguracji i wiedzy kandydata potrzebna jest indywidualna kompilacja zajęć warsztatowych i teoretycznych.

W grupie Potatos uznaliśmy, że warto podzielić się doświadczeniami. Wszystkie osoby zainteresowane tą tematyką prosimy o kontakt, chętnie odpowiemy na pytania, spotkamy się i podpowiemy jak najlepiej podejść do sprawy, jaki sprzęt wybrać, jak go skonfigurować, u kogo zrobić kurs, jak zaplanować zajęcia warsztatowe.

Rozmowa, mail, spotkanie nic nie kosztuje, my możemy o tym rozmawiać godzinami, z małymi przerwami na nurkowanie J.